Na początek kilka słów na temat tego, czym jest city break. To wyrażenie, jak nie trudno zauważyć, zapożyczone z angielskiego, odnosi się do kilkudniowych wycieczek do dużych miast, w trakcie których turyści starają się zwiedzić jak najwięcej, spróbować lokalnej kuchni, zrobić zakupy, itp. W Polsce można zaleźć kilka miast, które doskonale nadają się na taki city break.

Kraków – nie tylko my Polacy uważamy, że Kraków idealnie nadaje się na city break, tego samego zdania się tysiące ludzi z całego świata. Choć uczciwie mówiąc Kraków oferuje tyle atrakcji, że nawet tydzień to za mało, aby skorzystać ze wszystkich. Nie mniej jednak city break to z definicji zwiedzanie w pigułce, więc warto poszukując noclegu znaleźć taki, który znajduje się blisko rynku, a najlepiej w samym rynku (np. Imperial Hotel) dzięki temu zaoszczędzimy czas, bowiem do samego hotelu możemy dostać się piechotą z dworców kolejowego i autobusowego, dzięki czemu ominiemy korki. Mieszkamy w samym centrum Starego Miasta mając za oknem Rynek Główny i Sukiennice, a nieco dalej Kościół Mariackie ze sławnym obrazem Vita Stwosza. Niedługi spacer dzieli nas od Kazimierza – niegdyś dzielnicy żydowskiej, dziś centrum życia towarzyskiego (poza Rynkiem), niewiele dłużej będziemy szli na Wawel. Dzięki noclegom w centrum mamy szanse w pełni skorzystać z city breaku w Krakowie.

Wrocław – to kolejne miasto chętnie wybierane przez turystów na city break. Architektonicznie bardzo różni się od Krakowa, jednak jego kamienice i uliczki nie mniej zachwycają. Będąc we Wrocławiu warto wybrać się na wyspę Słodową, odwiedzić Panoramę Racławicką oraz udać się do słynnego na całą Polskę ZOO, który gościło niegdyś program „Z kamerą wśród zwierząt”. Jedną z największych i najbardziej polecanych atrakcji tego ogrodu zoologicznego jest Afrykanarium. Będąc we Wrocławiu warto także odwiedzić zachwycające ogrody japońskie oraz zajść na Ostrów Tumski, koniecznie po najsłynniejszym polskim Moście Zakochanych – Moście Tumskim (nazywanym też Katedralnym), chcąc podziwiać wspaniałą panoramę Wrocławia warto wdrapać się na Mostek Pokutnic na Kościele Marii Magdaleny. Pobyt we Wrocławiu to naturalnie poszukiwania krasnoludków ukrytych w różnych punktach miasta, początkowo było ich 17, dziś… któż to zliczy…

Warszawa – być Polakiem i nie być w stolicy to wstyd. Dlatego warto zaplanować city break również w tym mieście. Będąc w stolicy koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Kultury i Nauki, co nie będzie trudne bo widać go z wielu miejsc miasta. Koniecznie trzeba przejście się Krakowskim Przedmieściem, zajrzeć pod Pałac Prezydencki i na Grób Nieznanego Żołnierza. Warto także odwiedzić warszawską starówkę oraz przywitać Syrenkę. Dla pasjonatów ciekawych doświadczeń polecamy gorąco Centrum Nauki Kopernik, zaś każdemu turyście interaktywne i nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego, które na nie jednym zrobi niemałe wrażenie. Warto także odwiedzić park i pałac łazienkowski i pałac w położony nieopodal Warszawy Wilanowie.