Pamiętacie co znaczyło być dyżurnymi w szkole? Obowiązek wycierania tablicy po każdej lekcji nie zawsze należał do najprostszych, szczególnie gdy chciało się to zrobić sprawnie, aby móc jak najszybciej dołączyć do rówieśników bawiących się na przerwie. Jak na złość napisy kredą wcale nie chciały od razu znikać, mimo uporczywego przecierania ich nawilżoną gąbką. Dziś wielu z nas spotyka tablice kredowe w pracy, najczęściej pod postacią unowocześnionej tablicy magnetyczno kredowej. Jak sprawić, by było ją łatwo doczyścić? Jakie środki stosować, a jakich unikać?

 

Nieśmiertelne tablice kredowe

 

Czarne lub zielone, budzące strach, a czasem również sprawiające mnóstwo radości – tablic szkolnych po prostu nie sposób zapomnieć. Ten nieśmiertelny symbol szkoły wcale się nie zestarzał. Wciąż i wciąż nowe pokolenia uczniów podchodzą do niego, aby uczyć się pisać. Wzbogacone o magnetyczne właściwości, zyskały zupełnie nowe funkcje, nie tracąc przy tym swojej pierwotnej praktyczności. (Przykładem takiego unowocześnienia mogą być tablice ze sklepu Tableo.eu, które znajdziecie pod poniższym adresem: tableo.eu/tablice-kredowe-magnetyczne-na-wymiar) Aby jednak mogły w pełni spełniać swoją rolę niezastąpionej powierzchni do pisania, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Oto kilka naszych porad.

 

Tablica magnetyczno kredowa – jak o nią dbać?

 

Aby pielęgnacja tablic kredowych była skuteczna, musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę, z czego zbudowana jest. Jej powierzchnię tworzą niewidoczne dla naszego oka „pory”, w które w trakcie pisania wnika kreda. Dlatego też duże znaczenie przy jej czyszczeniu ma to, by było ono regularne i dokładne. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o każdorazowe czyszczenie po użytkowaniu, ale też konserwowanie tablicy – przynajmniej raz na kilka miesięcy – specjalnym płynem przeznaczonym do tego celu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy drobinki kredy wejdą tak mocno w tablicę, że pomimo usilnych prób, stare napisy wciąż będą przebijać z jej powierzchni, skutecznie utrudniając tworzenie nowych.

 

Druga kwestia to kreda jakiej używamy. Im mniej zawiera parafiny tym lepiej, gdyż oznacza to, że jest lepszej jakości i łatwiej będzie wyczyścić tablicę po niej. Najlepiej kupować kredę u sprawdzonych, popularnych producentów, gdyż da nam to pewność, co do jej bezpieczeństwa.

 

Czego się wystrzegać?

 

Nie czyścimy tablicy kredowo magnetycznej, jak i w ogóle żadnej tablicy o powierzchni kredowej, środkami zawierającymi tłuszcz, gdyż może mieć on bardzo destrukcyjny wpływ na jej strukturę. Pilnujmy również, by ściereczka i gąbka nie były zatłuszczone. Najlepiej – podobnie jak w przypadku kredy – wyposażyć się w profesjonalną gąbkę przeznaczoną do tego celu. Nigdy nie szorujemy tablicy na siłę, gdyż może wywołać to mechaniczne uszkodzenia, których nie naprawi żaden środek konserwujący.

 

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad z całą pewnością sprawi, że czyszczenie naszych tablic kredowych stanie się mniej uciążliwe, a one same posłużą nam przez zdecydowanie dłuższy czas.