Kiedy założymy własną firmę, wydaje nam się, że jesteśmy Panami sytuacji. Jesteśmy pewno, że mimo braku doświadczenia będziemy w stanie samodzielnie dać sobie radę z możliwymi problemami, komplikacjami i trudnościami. Wychodzimy bowiem z założenia, że kto jak nie my lepiej zna się na tym biznesie. Przecież to my jesteśmy jego właścicielami i założycielami. Zanim jednak do końca obrośniemy w piórka i obudzimy się w momencie, kiedy będziemy zawieszać swoją działalność, powinniśmy zweryfikować swoje podejście.

 

Nie bój się prosić o pomoc

Znane powiedzenie mówi, że za każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa, mądra kobieta. Warto jednak pamiętać, że niejednokrotnie również za sukcesem dobrze prosperujących firm stoją zewnętrzne podmioty doradcze, które wspierają przedsiębiorstwa swoją wiedzą biznesową oraz dużym doświadczeniem branżowym. Dodatkowym plusem jest również to, że osoba z zewnątrz potrafi spojrzeć na firmę bez emocji i na chłodno, a co za tym idzie w pełni obiektywnie ocenić jej sytuację.

Wsparcie przez inne podmioty

Jeśli chcemy usprawnić funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa, możemy skorzystać z pomocy w następujących obszarach:

  • Księgowość – o ile na rynku istnieje wiele prostych programów i aplikacji księgowych, o tyle należy pamiętać, że księgowość to nie tylko wystawianie fv przez kilka dni w miesiącu. To szereg czynności dotyczący finansów naszej firmy oraz obszarów kadr i płac. Warto również pamiętać, że profesjonalna firma księgowa (taka jak chociażby ta – księgowość kraków) uchroni nas przed wieloma nieprzyjemnościami podczas kontroli ZUS i US.
  • Uzyskanie dofinansowania – pomoc w uzyskaniu dodatkowych środków niejednokrotnie jest punktem wyjścia, umożliwiającym dalszy rozwój firmy. Niejednokrotnie nie mamy jednak wiedzy w jaki sposób móc pozyskać dotacje, zdobyć inwestora bądź też pozyskać kredyt na korzystnych warunkach. Zewnętrzni doradcy wskażą nam najbardziej opłacalne źródła finansowania oraz pomogą z niezbędną dokumentacją, która umożliwi nam ich otrzymanie.
  • Bieżące doradztwo finansowe i biznesowe – wielokrotnie jesteśmy przekonani, że podjęliśmy wszelkie niezbędne kroki, aby nasza firma przynosiła sensowne zyski, jednak z racji tego, że jesteśmy związani z nią emocjonalnie, często nie potrafimy dostrzec ewentualnych błędów. Dlatego też tak istotna jest rola zewnętrznych doradców, którzy wskażą nam słabe punkty i pomogą w dalszej strategii marketingowej, biznesowej i rozwojowej.

 

Pułapki młodości 

– Przedsiębiorcy, którzy dopiero startują na rynku, wielokrotnie podchodzą do własnego biznesu ze zbytnim entuzjazmem. Nie zakładają, że kiedyś dotkną ich problemy natury księgowej czy prawnej. Entuzjazm jest potrzebny, ponieważ musimy uwierzyć w sens naszego biznesu, aby móc go rozwijać, jednak z czasem każdy z nas dochodzi do wniosku, że sprawdzeni doradcy to najlepsze, co mogło nas spotkać – mówi przedsiębiorca z Warszawy. I my się z tym zgadzamy, dlatego wszystkim młodym przedsiębiorcom życzymy dużego zapału i fachowej pomocy, aby ich firmy prężnie rozwijały się na rynku.